2018 kovo 6

Hidroponinis daržas

Hidroponika – tai augalų auginimo būdas vandenyje, praturtintame maistinėmis medžiagomis ir deguonimi (augalai auga be dirvožemio).

Apie šį augalų auginimo būdą užsimename ne be reikalo – „Miesto laboratorijoje“ ištisus metus veikia hidroponinis daržas, kuriame atliekami daržo patalpose eksperimentai. Tai turbūt vienintelė vieta Lietuvoje, kur kiekvienas norintis gali laisvai ateiti ir apžiūrėti tokio daržininkavimo sistemą.

O dabar apie viską trumpai. Besidomėdami centro įkūrimo priešistore sužinotumėte, jog jo įkūrėjos ir pagrindinės savanorės susitiko bendruomeniniame Antakalnio darže, kuris jau visai netrumpus metus egzistuoja Antakalnyje esančiame Sapiegų parke. Kadangi mums visoms labai patiko miesto daržininkystės (angl. urban gardening) idėja, įkūrus „Miesto laboratoriją“ nusprendėme ją perkelti ne tik pakeltų lysvių pavidalu prie pastato, bet ir į jo vidų – taip atsirado didžiausias mūsų eksperimentas – hidroponinis daržas.

Hidroponinis augalų auginimo būdas labai perspektyvus, visų pirma dėl to, jog šviežių daržovių galima turėti ištisus metus, taip pat efektyviai reguliuojant, nedideliame plote galima užauginti visai nemažą derlių. Šis daržininkavimo būdas dažnai vadinamas daržininkystės ateitimi dideliuose miestuose, ypač tuose, kur dėl užterštumo negalima auginti daržovių tiesiog lauke. Taip pat, tai geras sprendimas, norint išvengti kai kurių daržovių rūšių importo arba ilgo transportavimo – salotų galima turėti čia pat.

Vadiname jį eksperimentu todėl, jog tai yra pakankamai naujas augalų auginimo būdas ir ne pramoniniam vartotojui išmokti derlių jame užsiauginti tenka bandymų būdu. Čia antrą sezoną stebime, kaip vieni augalai auga ir dera, ragaujame jų vaisių, kiti – auga, bet ne taip, kaip tikimasi.

Visą daržą veda ir prižiūri biologas Lukas (jo mob. 8 606 69843).

Hidroponinį daržą įrengėme, nes mūsų idėja patikėjo Energijos Sprendimų Centras (ESCO) ir suteikė finansinę paramą.

Sėklas ir kitas medžiagas, reikalingas daržui, parūpina žaliastotelė.lt

Ačiū šio įdomaus eksperimentinio daržo rėmėjams!